ul. Bolesława Chrobrego 23/10,
59-700 Bolesławiec
Biuro tłumaczeń w Bolesławcu
Magdalena i Marcin Wentland
Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji.
Zadzwoń do nas:
Napisz do nas:
Zadzwoń do nas:
Napisz do nas:
Projekt i wykonanie: DIGITAL-IMAGES
Obsługiwane języki
angielski
niemiecki
francuski
niderlandzki
włoski
ukraiński
rosyjski
czeski
słowacki
grecki
portugalski
duński
białoruski
Zastanawiałeś się kiedykolwiek kim tak właściwie jest tłumacz przysięgły i w jakich sytuacjach życiowych jego pomoc będzie niezbędna? Przybywamy z pomocą aby wyjaśnić Ci te kluczowe dla Ciebie zagadnienia!
Tłumacz przysięgły jest specjalistą, który nabywa uprawnienia do wykonywania swojego zawodu zdając egzamin na tłumacza przysięgłego. Osoba, która zda wspomniany egzamin, następnie składa ślubowanie wobec Ministra Sprawiedliwości i zostaje wpisana na listę tłumaczy przysięgłych.
Należy wspomnieć, że nie każda osoba ma możliwość zostania tłumaczem przysięgłym. Ustawa z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego (Dz.U. Nr 273 poz. 2702) wyszczególnia jakie przesłanki musi spełniać kandydat ubiegający się o tytuł tłumacza przysięgłego.
Może zostać nim jedynie osoba fizyczna, która:
ma obywatelstwo polskie albo obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, obywatelstwo Konfederacji Szwajcarskiej albo obywatelstwo innego państwa, jeżeli na podstawie i zasadach określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej przysługuje jej prawo podjęcia zatrudnienia lub samozatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub, na zasadach wzajemności, obywatelstwo innego państwa;
zna język polski (co potwierdza zdanie przez kandydata egzaminu na tłumacza przysięgłego);
ma pełną zdolność do czynności prawnych;
nie była karana za przestępstwo umyślne, przestępstwo skarbowe lub za nieumyślne przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu obrotu gospodarczego;
ukończyła studia wyższe;
złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejętności tłumaczenia z języka polskiego na język obcy oraz z języka obcego na język polski.
Ustawa o zawodzie tłumacza przysięgłego, w art. 13 wyszczególnia, jakie uprawnienia przysługują tłumaczowi przysięgłemu. Są nimi:
sporządzanie i poświadczanie tłumaczeń z języka obcego na język polski, z języka polskiego na język obcy, a także do sprawdzania i poświadczania tłumaczeń w tym zakresie, sporządzonych przez inne osoby;
sporządzania poświadczonych odpisów pism w języku obcym, sprawdzania i poświadczania odpisów pism, sporządzonych w danym języku obcym przez inne osoby;
dokonywania tłumaczenia ustnego.
Jednak uprawnienia to nie wszystko, z czym tłumacz przysięgły ma do czynienia. W art. 14 powyższej wspomnianej ustawy wskazane są obowiązki, które tłumacz ma obowiązek wypełniać. Są nimi między innymi:
wykonywanie przez tłumacza przysięgłego powierzonych mu zadań ze szczególną starannością i bezstronnością;
zachowania w tajemnicy faktów i okoliczności, z którymi zapoznał się w związku z tłumaczeniem;
doskonalenie przez tłumacza przysięgłego swoich kwalifikacji zawodowych.
KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z USŁUG TŁUMACZA PRZYSIĘGŁEGO?
Tłumacz przysięgły może okazać się Twoim sprzymierzeńcem w wielu sytuacjach życiowych. Pomoc tego specjalisty może okazać się istotna i znacznie ułatwić załatwienie ważnych spraw, jednak w wielu sytuacjach może okazać się wręcz koniecznością. Nasza firma oferuje usługi tłumacza przysięgłego w wielu dziedzinach i językach. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz przetłumaczyć dokumenty osobiste, prawne czy medyczne, jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Nasza kadra tłumaczy przysięgłych gwarantuje precyzję i rzetelność każdego tłumaczenia.
Aby przybliżyć Ci czym dokładnie się zajmujemy wykonując zawód tłumacza przysięgłego, poniżej zamieszczamy listę dokumentów których tłumaczenia dokonujemy najczęściej.
Są nimi między innymi tłumaczenia:
umów;
aktów prawnych;
aktów notarialnych;
dokumentów założycielskich;
pełnomocnictw;
sprawozdań finansowych;
korespondencji handlowej;
biznes planów;
dokumentów stanu cywilnego;
tłumaczenia ustne
i wiele innych.
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz dalszych informacji, napisz do nas - jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!